UÇAKLI KARADENİZ TURU 7 GECE OTEL KONAKLAMALI

 

1.Gün

Atatürk Köşkü-Ayasofya Kilisesi-Kızlar Manastırı-Boztepe

Pazar
Sabah Anadolu Jet'in 09:00 uçağıyla yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından Trabzon Havalimanına iniyordu. Burada bizleri bekleyen aracımıza binerek Ulu Önder Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretleri esnasında kullandığı ve sonra halk tarafından satın alınıp kendilerine hediye edilen köşkü gezeceğiz. Atatürk Köşkü; Mustafa Kemal’in vasiyetini yazdığı yer olarak önemini korumaktadır. Ardından Trabzon’a gelen Komenos ailesi tarafından 1248-1263 yılları arasında kilise olarak yaptırılan, sonrasında cami ve savaş döneminde hastane olarak kullanılan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Trabzon’un meşhur Telkarilerinden aldıktan ve Kazaziye sanatının işlenişini gördükten sonra rotamızı bütün Trabzon'u kuşbakışı seyredebileceğimiz antik çağlarda adı Mitrion Oros olan Boztepe'ye çeviriyoruz. Batıda Akçaabat, doğuda ise Arsin ilçesine kadar tüm Trabzon sahil şeridini gözlemleyebileceğimiz bu seyir alanında vereceğimiz fotoğraf molası ardından kent içinde ayakta kalabilen tek manastır olan Kızlar Manastırını (Panaghia-Theoskepastu) incelemeye başlıyoruz. Manastır içerisinde Kilise,çan kulesi,öğenci ve misafir odaları, mezar şapeli,çilehane ve ayazma anlatımlarımız sonrası Trabzon’da bulunan otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Konaklama: Zorlu Grand Otel / Trabzon
Günün Restoranı ve lezzeti: Akçaabat Nihat Usta, Akçaabat köftesi,piyaz, Laz böreği(Ekstra)
Alışveriş Noktaları:Saray Gümüş Kazaziye ve Telkari  

2.Gün

Sürmene-Haldizen Vadisi-Uzungöl-Karaster ve Lustra Yaylaları-Çay Fabrikası

Pazartesi
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Yomra Arsin, Araklı ilçeleri üzerinden Sürmene’ye ulaşıyoruz. Karadeniz’in bu şirin sahil ilçesinde vereceğimiz serbest zaman esnasında isteyen misafirlerimiz yöreye özgü bıçak alışverişi yapabilir. Ardından Of ilçesini takip ederek solaklı çayı üzerinden Çaykara ve 1090 metrede bulunan  Uzungöl’e ulaşıyoruz. Dinlendirici doğası eşliğinde vereceğimiz serbest zamanın ardından minibüslerimize binerek Lustra ve Karaster yaylasına ulaşıyoruz.2000 metrede aynı zamanda Uzungöl yamaç paraşüt sporunun yapıldığı bu noktada Karadeniz yayla hayatı hakkında bilgilerimizi alıp inceleme ve doğa yürüyüşlerimiz esnasında yöresel yayla evlerini görüyor soğuk yayla ayranlarımızı içiyoruz. Daha sonra minibüslerimiz ile tekrar Uzungöl’e ulaşıyoruz. Burada aracımıza binerek Karadeniz’in başlıca geçim kaynağı olan çay bahçeleri arasında yer alan çay fabrikasını geziyoruz. Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayın soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağımız fabrika gezimiz sonrası Rize’de bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Konaklama: Ridos Termal &Spa/ Rize

Günün Restoranı ve lezzeti: İnan Kardeşler, Alabalık saç kavurma,kuymak (Ekstra)
Alışveriş noktası:Sürmene çakısı,uzungöl ahşap işçiliği,çay fabrikası

 

3.Gün

İkizdere-Ovit Dağı-Şimşirli Köyü-Çamlık-Anzer Yaylası

Salı
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından İkizdere vadisine doğru ilerliyoruz. Şimşirli köyünde vereceğimiz mola esnasında dağlardan gelen doğal maden su kaynağında sodalarımızı içtikten sonra Dere köy, Çamlık, Sivri kaya üzerinden 2640 metre ile turumuz dâhilinde çıkılabilen en yüksek noktaya Ovit dağına ulaşıyoruz. Kaçkarların bu yüksek noktalarında Temmuz, Ağustos aylarında bile erimeyen karlar arasında bulunan bir buzul gölü olan Ovit gölü çevresinde yapacağımız geziler esnasında sevdiklerinize yayla çiçekleri toplayabilirsiniz. Bu doğa harikası noktadan ayrılarak Dünyaca ünlü balı ile bilinen Anzer yaylasına hareket etmek için minibüslerimize biniyoruz (Ekstra).Birçok endemik bitkinin bulunduğu Anzer yaylasında muhteşem Kaçkar dağları manzaraları arasında yapacağımız yürüyüşler esnasında doğanın tüm güzelliğini,temiz havasını ve bölge insanını tanıma fırsatlarını yakalayabilirsiniz.Buradaki gezilerimizi tamamladıktan sonra  akşam saatlerinde otelimize geri dönüyoruz.
Konaklama: Ridos Termal &Spa/ Rize
Günün Restoranı ve lezzeti:
Genesis Restorant yöresel Karadeniz menüsü (Ekstra)

 

4.Gün

Hopa-Batum-Sanat Müzesi-Botanik Parkı-Katedral

Çarşamba
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Arhavi, Hopa ilçelerini görerek sarp sınır kapısına ulaşıyoruz. Sadece nüfus cüzdanlarımızla acentemize özel yeşil koridordan geçerek Karadeniz’in Gürcistan sınırlarındaki gezilerimize başlıyoruz. İlk olarak Batum yolu üzerinde bulunan tarihi Gönye Kalesi ve kale içerisinde bulunan antik harabeleri ziyaret ediyoruz. Ardından Batum’a varıyor ve  Ayvazowski,Garapetyan,Gabaşhvili gibi ünlü Pre-sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı'nı geziyoruz.Ardından 1880’li yılların başında Rus Botanikçi Dr. Krasnow tarafından 6 bin dönümlük bir arazi üzerinde kurulan  Batum Botanik Park’ında Kuzey Amerika, Avustralya, Kore ve Japonya bitki ve çiçeklerin yer aldığı bölümlerini geziyoruz.Şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanlarda yörenin meşhur Gürcü şaraplarından tatma ve alışveriş imkanı bulduktan sonra  Sarp sınır kapısından giriş yaparak Hopa'da bulunan otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Konaklama: Paluri yada Patulya Otel
Günün Restoranı ve Menüsü: Gürcü mahalli lezzetler ile gürcü şarabı(Ekstra)

5.Gün

Borçka-Karagöl-Fırtına Vadisi-Gelintülü Şelalesi-Ayder Yaylası

    Perşembe
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından  topraklarının %95 ‘i ormanlarla kaplı olan, ağaç türleri açısından Türkiye’nin en zengin arazisine sahip olan  Artvin ve çevresi gezimize başlıyoruz. Çoruh ırmağı kenarından yolculuğumuzu gerçekleştirirken vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte Artvin’in Borçka ilçesine ulaşıyoruz. Burada minibüslerimize binerek deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz. Göl’ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl’ün huzur veren doğa güzelliklerinin ardından tekrar Borçka ilçesine dönüyor ve aracımız ile Fırtına Vadisine ilerliyoruz Ülkemizde yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu, zengin flora ve faunaya sahip olan Fırtına Vadisi kenarındaki muhlama ve laz böreği ile harmanlanmış yöresel yemeğimizi almamızın  ardından arzu eden misafirlerimiz Fırtına deresinde Rafting yapabilirler. Ardından 1250 metrede bulunan Ayder yaylasına varıyoruz. Gelintülü şelalesi, Kalegon bölgesi ve serbest zamanlarımız ardından Sürmene Zarha dağında bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Konaklama: Zarha Mountain Resort yada Arsen Otel
Günün Restoranı ve lezzeti: Fırtına Deresi Osmanlı Alabalık,lahana çorbası,alabalık tava veya ızgara, muhlama (Ekstra)

6.Gün

Altındere vadisi-Sümela Manastırı-Hamsiköy-Zigana geçidi-Giresun

Cuma
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Altındere Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğu düşünülen Sümela Manastırına ulaşıyoruz. Altındere vadisine hâkim Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan manastırda ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazma bölümlerini gezerek  Maçka’dan  Zigana dağına doğru hareket ediyoruz. Zigana dağı sırtlarında bulunan Hamsiköy’de vereceğimiz sütlaç molasının ardından tarihi Zigana geçidinden geçiyoruz. Burada vereceğimiz fotoğraf molası sonrası Torul, Kürtün barajı üzerinden Giresun’da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Konaklama: Amazon Aretias Otel / Giresun
Günün Restoranı ve Menüsü: Sümela Restorant, saç kavurma, alabalık, kuymak (Extra)

7.Gün

Ordu-Boztepe-Samsun-İlk Adım Anıtı-Bandırma Vapuru-Amisoss Hazineleri-Kurtuluş Parkı

Cumartesi
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Giresun'da fındık alışverişlerimizi yaptıktan sonra Karadeniz’in incisi olarak adlandırılan Ordu’ya ulaşıyoruz. Şehir merkezini görerek deniz seviyesinden 475 metre yükseklikte bulunan Boztepe ye ulaştığımız zaman göreceğimiz manzara sizlere uçakla yolculuk yapıyormuşsunuz hissini verecek. Harika görüntüler eşliğinde vereceğimiz çay kahve molası sonrasında Türkiye’nin en uzun tüneli olan Nefise Akçelik tünelinden geçerek Ünye, Çarşamba üzerinden Yeşilırmak kenarında vereceğimiz fotoğraf molası sonrası Samsun’a ulaşıyoruz. Milli Mücadelenin bir kıvılcım olarak başladığı daha sonra tüm yurdu sardığı bu Atatürk şehrinde ilk olarak Bandırma vapurunun birebir ölçülerdeki maketinin bulunduğu Kurtuluş parkına gidiyoruz. Balmumu heykelleri ve dönem yansımaları eşliğinde gezilerimizi tamamladıktan sonra Atatürk’ün 18 silah ve kader arkadaşı ile birlikte Samsun’a ilk adımı attığı yer olan tütün iskelesi ve ilk adım anıtlarını ziyaret ediyoruz. Bu alanlarda vereceğimiz serbest zamanlar sonrası Samsun arkeoloji ve etnografya müzesine ulaşıyoruz. Buradaki gezimiz esnasında  Amisos hazineleri ve taban mozaikleri dikkat çeken arkeolojik eserler arasında. Ardından Samsun Çiftlik caddesinde vereceğimiz serbest zamanların sonrasında Samsun'da bulunan Airport Hotel'e ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

8.Gün

 

Pazar
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Samsun havalimanına ulaşıyoruz. Anadolu jet 07.00 uçağı ile Ankara'ya ulaşırken bir başka turumuzda görüşmek üzere sizlere veda ediyoruz.

10 HAZIRAN – 17 HAZIRAN 1079,10 TL

17 HAZIRAN – 24 HAZIRAN 1019,15 TL   

 01 TEMMUZ – 08 TEMMUZ 1079,10 TL

 08 TEMMUZ - 15 TEMMUZ 1079,10 TL

15 TEMMUZ – 22 TEMMUZ 1079,10 TL

19 AGUSTOS – 26 AGUSTOS 1079,10 TL